Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:

Jezte s rozumem

Právě jste: Radio Čas  /  Jezte s rozumem

Žít a jíst zdravě se dá i bez hladovění

O rozumném přístupu ke zdravé výživě, vaření, i sobě samému v pohodové a příjemné formě s Evou Rigler.

Jezte s rozumem – premiérové díly každé úterý


Většina z vás si asi vzpomene na čarodějnici Saxanu, která zoufale hledala vhodnou babu, které by mohla uříznout ucho. Potřebovala ho, aby mohla zůstat ve světě lidí. My můžeme odvar z babského ucha pít ráno, v poledne i večer. A nemusíme kvůli tomu nikomu ubližovat. Ba naopak, maximálně prospějeme sami sobě, svému zdraví, zažívání a třeba i dutině ústní! Jaké další účinky má „babské ucho“ a spoustu dalších potravin na náš organismus? To se dozvíte jedině v pořadu JEZTE S ROZUMEM.

  • Premiérové díly: vysíláme každé úterý

  • Speciály, detailně zaměřené na jednu z potravin: vysíláme každých 14 dní ve čtvrtek od 10:00

Poslechněte si poslední díly!

Episoda 27 – HOUBY

Přinášíme vám novou dávku inspirace pro zdravý životní styl! V další epizodě podcastu Jezte s rozumem se ponoříme do tajů  HUB, které mohou být skvělým suplementem k vaší stravě. Dozvíte se, jaké úžasné vlastnosti skrývají houby a jak je začlenit do svého jídelníčku tak, aby podpořily vaše zdraví. Poslechněte si tipy o výběru a přípravě hub tak, aby byly nejen chutné, ale i prospěšné pro vaše tělo. Pojďte s námi objevovat nové cesty k vitalitě a energii prostřednictvím houbové stravy. Náš podcast vám poskytne inspiraci a motivaci k dosažení cílů pro lepší a zdravější stravování. Nenechte si ujít tento úžasný díl plný užitečných rad a zajímavých faktů o houbách.

 

Episoda 26 – PROTIZÁNĚTLIVÉ POTRAVINY

Vítáme vás u nové epizody podcastu Jezte s rozumem o zdravém životním stylu, která se tentokrát věnuje magii  PROTIZÁNĚTLIVÝCH POTRAVIN. Připravte se na hlubší pohled do světa výživových bohatství, která mohou být klíčem k vašemu celkovému blahu. Prozkoumáme, jak jednotlivé ingredience obohacují naše tělo a jak je můžeme vkusně začlenit do každodenní stravy. Přineseme vám inspiraci a praktické tipy, jak vytvořit chutné pokrmy, které podpoří vaši cestu k vitalitě a zdraví. Připojte se k nám a buďte součástí této úžasné cesty k životu plnému energie a radosti.

 

Episoda 26 – SLADKOSTI

Přinášíme vám další epizodu našeho podcastu o zdravém životním stylu. Tentokrát se budeme věnovat tématu, které se týká nás všech, co nás často honí chuť na sladké, takže se zaměříme na  SLADKOSTIsladidla a cukry. Eva nám prozradí, jak si můžeme naplno vychutnávat sladké chvilky, aniž bychom škodili svému tělu. Budeme probírat nejlepší alternativy k běžným sladidlům a jak je začlenit do naší stravy. Nenechte si ujít tento zajímavý díl plný užitečných rad a tipů pro zdravé a sladké stravování. Přidejte se k Evě a Ráďovi a společně objevte cestu k sladkému životu, která nepoškozuje vaše zdraví. Poslouchejte nyní!

 

Episoda 25 – VODA

Zdravý životní styl je klíčem k našemu celkovému blahobytu, a tak v nejnovější epizodě se budeme věnovat tématu, které je pro naše zdraví nezbytné –  VODĚZjistíte, proč je pitná voda tak důležitá pro naše tělo a naše zdraví. Rozklíčujeme mýty a fakta o tom, kolik vody skutečně potřebujeme každý den, a jakým způsobem může voda ovlivnit naši energiipokožku a dokonce i naši váhu! Eva nám dá také tipy, jak si udělat vodu pitelnější a chutnější, pokud máte problémy s pitím této zázračné tekutiny. A nezapomínáme ani na to, jakou roli může hrát voda v naší stravovací rutině – například, jak může pomoci s kontrolou hladu a správným trávením. Takže si udělejte pohodlí, nalijte si sklenici vody a pusťte si další díl, který je plný inspirace pro váš zdravý životní styl.

 

Episoda 24 – LESNÍ OVOCE

Další díl Jezte s rozumem nás tentokrát zavede do hlubin lesů, kde se skrývá nepřeberné množství lahodných a zdraví prospěšných pokladů –  LESNÍ OVOCE. Připojte se k nám a vydejte se s námi na výpravu do divočiny a odhalte tajemství těchto přírodních delikates. V této epizodě se zaměříme na lesní ovoce jakožto pokladnici živin a léčivých látek. Prozkoumáme různé druhy, jako jsou lesní jahodymalinyborůvky a mnoho dalších, a zjistíme, jaké výhody můžou mít pro naše zdraví. Porovnáme je s komerčně pěstovaným ovocem a probereme, proč bychom měli dávat přednost právě těmto divoce rostoucím pokladům. Připravte se na hladovění po znalostech, chutích a inspiraci! Pohodlně se usaďte a nechte se unášet atmosférou lesa.

 

Episoda 23 – MELOUNY

Vítejte u další epizody podcastu Jezte s rozumem! Tentokrát se ponoříme do světa osvěžujících a lahodných  MELOUNŮ. Připojte se k nám, a odhalte všechny skryté tajemství tohoto šťavnatého letního plodu. Budeme zkoumat nejenom, proč jsou melouny ideálním zdrojem hydratace v parných letních dnech, ale také se podíváme na jejich výživové hodnoty a zdravotní přínosy. Zjistíme, jak vybrat ten nejzralejší meloun a dostaneme tipy na to, jak je skladovat, aby vydržely déle a zachovaly si svou sladkost. Připravte si sluchátka a přidejte se k nám do podcastového dobrodružství plného melounových radostí a zajímavostí.

 

Episoda 22 – OVOCE

V nové epizodě podcastu Jezte s rozumem se zaměříme na  OVOCE. Připojte se k Evě a Ráďovi a prozkoumejte společně s nimi výživové hodnotyzdravotní přínosy a chuťové symfonie, které ovoce nabízí. Zjistíme, jaké druhy ovoce jsou nejbohatší na vitamínyminerály a antioxidanty a jak je začlenit do našich každodenních jídelníčků. Připravte se na informační dávku vitamínů, která vás nadchne a povzbudí k zdravému stravování. Poslechněte si nejnovější díl a objevte, jak ovoce může být klíčem ke zdraví a vitalitě!

 

Episoda 21 – SÝRY

Připravte se na úžasnou chuťovou jízdu v dalším dílu Jezte s rozumem! Tentokrát se zaměříme na neodolatelný svět  SÝRŮ a jejich vliv na naše zdraví. Chcete vědět, zda je sýr pro nás prospěšný nebo ne? Připojte se k Evě, renomované odbornici na výživu, která odhalí tajemství tohoto lahodného mléčného pokladu. Zjistíte, jaký význam má sýr v naší stravě a jaké výhody a potenciální rizika s sebou přináší. Od zdraví kostí až po srdeční zdraví – sýr je více než jen přísada do sendviče! Rozhodněte se s námi, jestli se vyplatí si vychutnat plátek sýra nebo zda byste se měli raději omezit. Nenechte si ujít tuto epizodu, která vás provede fascinujícím světem sýrů a odhalí, jak ho začlenit do zdravé stravy. Získejte nejnovější informace, tipy a triky od Evy a Rádi a buďte na vrcholu svého zdraví. Poslechněte si nejnovější epizodu ještě dnes! Vaše chuťové buňky vám budou vděčné.

 

Episoda 20 – ZMRZLINA

V nejnovější epizodě se Eva s Ráďou ponořili do světa  ZMRZLINY a zaměřili se na účinky tohoto sladkého pokušení na naše zdraví. Během rozhovoru se dozvíte o přínosech a negativech konzumace zmrzliny, a to včetně jejího vlivu na hladinu cukru v krvienergetického příjmu a metabolismu. Eva odhalila také různé zdravější alternativy a dodala doporučení pro ty, kteří si chtějí užívat zmrzlinu bez výčitek. Povídání vám přinese mnoho cenných informací o tom, jak zahrnout zmrzlinu do vašeho jídelníčku s rozumem. Zjistíte jak si vychutnat tuto pochoutku, aniž byste přehlíželi potřeby vašeho těla. Takže, jestliže vás zajímá, jak se můžete zdravě stravovat a přitom si pochutnat na své oblíbené zmrzlině, poslechněte si naši poslední epizodu plnou užitečných rad a tipů!

 

Episoda 19 – LUŠTĚNINY

Poslechněte si další epizodu Jezte s rozumem, kde se tentokrát Radim a Eva bavili o jednom z nejzdravějších a nejvíce opomíjených potravinových skvostů –  LUŠTĚNINÁCH. Společně odhalí tajemství těchto malých, ale výživově nabitých plodin a prozkoumají jejich mnohostranné zdravotní přínosy. Zjistíte, proč jsou luštěniny ideálním zdrojem bílkovinvlákniny a živin, a jak je začlenit do vašeho jídelníčku. Eva přiblíží nejnovější vědecké poznatky o luštěninách a poradí, jak je správně připravovat, aby byly chutné, lehké na strávení a plné výživných látek. Přidejte se k nim a objevte, jak můžete s radostí a rozumem začlenit luštěniny do svého jídelníčku, tak aby byly zdraví prospěšné.

 

Episoda 18 – NÁPOJE

V této epizodě se ponoříme do fascinujícího světa  NÁPOJŮ a jejich vlivu na naše zdraví a blahobyt. Spolu s Evou prozkoumáme různé druhy pití a jejich účinky na tělo. Zjistíme, jaké jsou nejlepší volby pro hydrataci a jak mohou nápoje ovlivnit naši energii, koncentraci a celkový výkon. Probereme také téma nápojů s přidaným cukrem a jejich dopad na zdraví, a nabídneme alternativy, které mohou být pro naše tělo prospěšnější. Budeme se také zabývat otázkou alkoholu a jeho vlivem na naši fyzickou a duševní pohodu. Zjistíme, jaké je doporučené množství a frekvence konzumace alkoholických nápojů a jak si vybrat kvalitní možnosti, které nebudou mít negativní důsledky. Pusťte si nejnovější díl a objevte svět nápojů skrze perspektivu výživyzdraví a vědomého stravování.

 

Episoda 17 – CUKRY

V této epizodě Jezte s rozumem se Radim a Eva zabývají tématem CUKRŮ a sladidel. Společně diskutují o tom, jak přílišné množství cukru v naší stravě může mít negativní dopady na zdraví, jako je například zvýšené riziko obezitydiabetu a kardiovaskulárních onemocnění. Eva vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi přírodními a rafinovanými cukry. Dále se zaměřují na to, jak snížit příjem cukrů v naší stravě a jaké je doporučené denní množství. Také naťuknou, jaké jsou rozdíly mezi různými druhy sladidel, jakým způsobem ovlivňují chuť potravin a nápojů a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Epizoda nabízí užitečné rady, jak snížit příjem cukru v naší stravě a jak umělá sladidla nahradit přirozenými sladidly, jako je například ovocemed nebo javorový sirup.

 

Episoda 16 – KAFE

KAFE, to bylo téma nejnovější epizody Jezte s rozumem, které si vzali do hledáčku Eva s Radimem. Diskutovali o pozitivních a negativních vlivech kávy na lidské tělo a zdraví. Podrobně rozebrali vliv kofeinu na lidský metabolismus, konzumaci kávy v průběhu dne a kolik že jí tedy můžeme denně vypít? Tento díl je určen pro ty, kteří chtějí lépe porozumět tomu, jak káva ovlivňuje naše zdraví a jak ji správně konzumovat, aby byla prospěšná pro náš organismus.

 

Episoda 15 – PŘEJÍDÁNÍ

V další epizodě Jezte s Rozumem SPECIÁL Eva a Radim probírali téma  PŘEJÍDÁNÍ. Zaměřili se hlavně na faktory, které vedou k nadměrné konzumaci potravy, jako jsou například emocionální stresnedostatek spánku nebo nedostatek vhodné fyzické aktivity. Dále se zabývali také tím, jak předejít přejídání a jak si udržet zdravý vztah k jídlu. Eva přidala praktické rady, které vám mohou pomoci zvládnout své stravovací návyky a udržet si zdraví a pohodu.

 

Episoda 14 – DIETA

V této epizodě se Eva a Radim zabývali  DIETOU a podívali si detailně o různých přístupech k ní. Takže řeč byla o keto dietěpaleo dietě nebo low carb dietě. Zaměřili se na to, jak vybrat správnou dietu pro každého jednotlivce, a Eva zdůraznila, že je stejně nejdůležitější poslouchat vlastní tělo a jeho potřeby. Pokud se chcete dozvědět různé tipy a triky, jak zdravě jíst a jak přejít na nový režim stravování, pusťte si nový díl!

 

 

Episoda 13 – BRAINFOOD

BRAINFOOD, to bylo hlavní téma další epizody Jezte s rozumem SPECIÁL. A co to vlastně je? Jsou to všechny potraviny prospěšné pro zdraví mozku. Eva nám prozradila, jaké potraviny by měly být zařazeny do každodenní stravy, aby se zlepšily naše kognitivní funkce a snížilo se riziko neurodegenerativních onemocnění. Co bychom měli jíst konkrétně? To zjistíte, když si pustíte nový díl!

 

 

Episoda 12 – AFRODIZIAKA

Další epizoda Jezte s rozumem SPECIÁL bude hodně vzrušující a láskyplná, jelikož řeč bude o  AFRODIZIAKÁCH. Zajímá vás, které potraviny vám zaručeně rozproudí krev a povzbudí vaše libido? A jaké koření vás dokáže rozžhavit do běla? A co se děje s našim tělem, když se zamilujeme? Pusťte si nový díl a nechte se inspirovat, jak vzrušit sebe a vaši drahou polovičku!

 

 

Episoda 11 – „LEDŇÁČCI“

Víte, kdo jsou to  „LEDŇÁČCI“? Jsou to všichni ti, kteří si dali za novoroční předsevzetí, že začnou chodit do fitka a nastoupí na vlnu zdravého životního stylu, ale bohužel jim to vydrží jen do konce ledna a potom se zase vrátí zpátky ke svým starým neřestem. Pokud se nechcete zařadit mezi ně, poslechněte si novou epizodu Jezte s rozumem speciál, kde se dozvíte všechny rady a triky na to, jak si udržet svou motivaci.

 

 

Episoda 10 – DETOX

DETOXIKACE neboli očista těla je téma další epizody Jezte s rozumem SPECIÁL. Měli bychom věřit nabídkám na internetu, které nám slibují, že zrovna ten jejich produkt pomůže našemu tělu? Jak je to s přerušovaným půstem? Jak podporovat přirozenou detoxikaci těla? Co bychom měli jíst a pít, když chceme našemu tělu s očistou pomoci? A co taková paleo dieta? Všechno, co jste kdy chtěli vědět o detoxu se dozvíte, když si pustíte nový díl!

 

 

Episoda 9 – NOVOROČNÍ SPECIÁL

Všichni to známe. Silvestrovské oslavy jsou vždy plné chlebíčků, jednohubek a cukroví. Bez kapky alkoholu to snad ani nejde a my se další den probouzíme do nového roku s mírnou bolestí hlavy, ale plni odhodlání zaměřit se na naše NOVOROČNÍ předsevzetí, ve kterých kraluje hubnutí a zdravý životní styl. Vykročte společně s Evou tím správným směrem a nechte si poradit, jak dosáhnout svých cílů v roce 2023. V této epizodě se zaměříme na silvestrovské oslavy a řekneme si, co jíst, aby nám vydržel elán v hubnutí po celý rok. Pro silnější žaludky jsme si připravili ty nejzvláštnější pokrmy, které lidé jedí u příležitosti vítání nového roku. Tak se pohodlně usaďte a pusťte si nový díl Jezte s rozumem SPECIÁL.

 

 

Episoda 8 – VÁNOČNÍ SPECIÁL

Vánoce už klepou na dveře, a tak jsme si pro vás připravili speciální  VÁNOČNÍ díl Jezte s rozumem, abyste si užili štědrovečerní večeři bez výčitek a nemuseli se trápit s nějakým tím kilem navíc. Probereme jak na zdravý bramborový salát. Dozvíme se, jak moc nám prospívá kapr a ochutnáme snad všechny druhy cukroví. Najděte si chvilku klidu v předvánočním shonu a pusťte si novou epizodu!

 

 

Episoda 7 – OŘECHY

Eva a Radim se v další epizodě pořadu Jezte s rozumem SPECIÁL zaměřili na  OŘECHY, takže řeč bude o arašídechmandlíchvlašských ořešíchpara ořešíchpistáciích, ale také o kaštanech nebo kokosu. Věděli jste, že arašídy patří mezi luštěniny? Že pistáciím se přezdívá zelené zlato? Anebo že čerstvé mandle mohou být jedovaté? Zajímá vás, kolik ořechů bychom měli vlastně denně jíst? A co raw zákusky?

Na všechno, co vás kdy zajímalo o ořeších, dostanete odpověď, když kliknete na play. A jako bonus dostanete recept na veganskou variantu vaječného likéru z kešu ořechů.

 

 

Episoda 6 – DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

V další epizodě Jezte s rozumem tentokrát neuspokojíme jen vaše chuťové buňky, ale především vaši duši, jelikož si budeme povídat o  DUŠEVNÍ ZDRAVÍ! Sezónní deprese jsou častým jevem na podzim a každého z nás někdy dostihnou, takže je dobré vědět, jak s nimi zatočit. Co jíst? Co bychom měli pít? Jaké jsou přírodní antidepresiva? A co otužování? A jak moc důležitý je spánek?

Takže pokud se cítíte jen trochu pochmurně, neváhejte a pusťte si nový díl, který vám dá ty nejlepší tipy, jak zůstat v duševní pohodě.

 

 

Episoda 5 – KOŘENÍ

Chilli papričky, hořčice, skořice, kurkuma, čubrica, adžika a kari, to je jen malý výčet toho, na co se v dnešní epizodě Jezte s rozumem zaměříme. Ano, řeč bude o KOŘENÍ! Proč bychom měli jíst pálivá jídla? Co je to zlaté mléko? Zrychluje čili a skořice náš metabolismus? Jak je na tom z výživového hlediska křen nebo takové wasabi? To vše se dozvíte, když si pustíte nový díl!

 

 

Episoda 4 – MASO

Další díl Jezte s rozumem je pro všechny, co si rádi dají pořádnou flákotu  MASA! Zajímá vás čím je nám prospěšné? Jsme od přírody všežravci? Jaké maso má největší energetickou hodnotu? A co veganské náhražky masa? Na všechny tyto otázky a mnohem víc vám odpoví Eva Šimčíková, která si tentokrát přizvala na pomoc i speciálního hosta – výživového odborníka a kouče Martina Barnu.

 

 

Episoda 3 – KÁVA

V této epizodě nebudeme jíst s rozumem, ale pít! Eva s Radimem se tentokrát rozpovídali o blahodárných účincích KÁVY. I díky vašim dotazům nenechali jediné kávové zrnko informací na pokoji. Takže pokud vás zajímá, kolik šálků kávy bychom měli denně pít? Jestli můžeme pít kávu před spaním? Kde na světě pijí kávu s máslem? Co skořice do kávy? A věděli jste, že existuje kávový gen? No, bylo toho opravdu hodně, tak si pusťte nový díl Jezte s rozumem!

 

 

Episoda 2 – MÁK

V dalším díle Jezte se rozumem si Eva s Radimem vzali do hledáčku MÁK. Jak jsme na tom my Češi s konzumací máku? Kolik kalorií obsahuje? A jaké jsou jejich nejoblíbenější náplně do koláčů? To vše a mnohem víc se dozvíte v nové epizodě!

 

 

Episoda 1 – ČESNEK

V prvním streamovaném dílu se Eva s Radimem zaměřili na ČESNEK. Jak je našemu tělu prospěšný? Která jídla bychom měli rozhodně vyzkoušet? A co smažený bramborák s česnekem? A jak je to vlastně s česnekem a upíry? Odpovědi si nyní můžete pustit kdykoliv a kdekoliv!

 

Eva Šimčíková

Je profesionální moderátorkou s nadšením pro zdravou výživu a vaření. Již kdysi natáčela pořad o zdravém životním stylu s názvem Jez a věz. Nyní ji můžete vídat na obrazovce České televize v pořadu Dobré ráno. Dříve pracovala například jako tisková mluvčí FC Baník Ostrava. Eva je aktivní sportovkyní, propagátorkou racionálního stravování a taky vášnivou kuchařkou. Všechny tyto záliby se také snoubí v pořadu Jezte s rozumem.