Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:

RADIO ČAS PŘIVEZLO DO BESKYD SENZAČNÍ PODÍVANOU

Právě jste: Radio Čas  /  Tiskové zprávy  /  RADIO ČAS PŘIVEZLO DO BESKYD SENZAČNÍ PODÍVANOU

28. ledna 2015| Tisková zpráva
Radio Čas vyrazilo v lednu za svými posluchači do Beskyd. Po tři týdny mohli návštěvníky z nejrůznějších koutů Moravy na horském sedle Pustevny obdivovat jedinečnou galerii ledových monumentů, které připravilo Radio Čas ve spolupráci se zdejším skiareálem. Sochy ze sněhu a ledu mají na Pustevnách velkou tradici, letos je ale lidé mohli po dlouhé době obdivovat opět zcela bez vstupného a zájem o sochy byl obrovský. Celkem vzniklo 13 pohádkových postav nebo zvířat v nadživotní velikosti. První víkend akce bohužel pořadatele zcela zradilo počasí, proto se na druhý víkend rozhodli sochy přemístit do galerie v uzavřeném stanu. Tady už ledová díla vydržela bez újmy, a tak se nakonec celá akce ještě o týden prodloužila oproti původním plánům, aby si pomíjivé a křehké výtvory mohlo prohlédnout co nejvíce lidí.

Celá akce potvrdila, že Pustevny jsou velmi oblíbeným výletním cílem. Ledové sochy přilákaly na horské sedlo tisíce návštěvníků z celé Moravy, kteří si mohli užít kromě ledové galerie i další atrakce. Samotnou přehlídku soch doplnil zábavný doprovodný program Radia Čas „Zimní pohádka“ a valašský jarmark.
„První víkend akce nás k naší velké smůle opravdu zklamalo počasí, které kvůli dešti, oblevě a silnému větru pokazilo všechny naše plány. Byli jsme velmi rádi, že se další víkend podobný scénář neopakoval a sochy mohli lidé obdivovat bez problémů v celé jejich kráse, také proto jsme se rozhodli výstavu soch ještě o týden prodloužit,“ doplnil k průběhu druhé části akce Jakub Hanák z Radia Čas, který měl celou akci na starost.
Původní plán rozmístit křehké skulptury na různých místech po celých Pustevnách změnilo na leden velmi nezvyklé počasí. Sochy na volném prostranství, které se o prvním víkendu podařilo vytvořit, do dalšího týdne vysoké teploty nevydržely, a zničily se. Proto se pořadatelé rozhodli další rozmary přírody neriskovat, a na další týden se nové ledové sochy přemístily do ledové galerie ve stanu, což se ukázalo jak výborné řešení. Ledové pohádkové bytosti tak mohli lidé zdarma obdivovat pěkně v pohodlí. Navíc sochy dostaly zcela nový, originální nádech díky barevnému nasvícení.
Uměleckou část akce zajišťovala společnost Ice Art, která dodala jak led, tak sochaře, kteří z něj jednotlivé sochy vyráběli. Sochaři začali pracovat na ledových kvádrech už ve čtvrtek, aby už první víkendoví návštěvníci mohli obdivovat hotové sochy. Do neděle tak vzniklo sedm nových pohádkových postav. Matěj Bednařík ze Slušovic vytvořil rytíře a obří rybu, Jakub Vlček, který v práci pokračoval i o víkendu před zraky návštěvníků, vyrobil sochu draka, Bílou paní a Kašpárka. Do Beskyd taky zavítal sochař původem až z daleké Asie, Indonésan Ali Sunarto. Ten z beztvarého ledu zformoval Budulínka na lišce a ježibabu. Jednotlivá díla vznikala hned ze dvou druhů ledu, z čirého, který se vyrábí speciálním mražením filtrované vody, a z ledu mléčného.
Kromě soch z ledu se po oba víkendy vytvářely taky sochy ze sněhu pod rukama promotýmu Radia Čas. I sami návštěvníci si mohli vyzkoušet práci se sněhem, kdy v rámci doprovodného programu soutěžili o nejlepší sněhuláky. Dále si mohli lidé užít třeba klauny, show s biči, hry a soutěže, projížďku speciálními vojenskými vozidly Hagglunds nebo závodní kamion Tatra z Rally Dakar Aleše Lopraise, rodáka z blízkého Frenštátu pod Radhoštěm.