Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:

PUSTEVNY ZAŽILY O VÍKENDU REKORDNÍ NÁVŠTĚVNOST A LEDOVÁ GALERIE BUDE OTEVŘENÁ O TÝDEN DÉLE

Právě jste: Radio Čas  /  Tiskové zprávy  /  PUSTEVNY ZAŽILY O VÍKENDU REKORDNÍ NÁVŠTĚVNOST A LEDOVÁ GALERIE BUDE OTEVŘENÁ O TÝDEN DÉLE

19. ledna 2015| Tisková zpráva
Uplynulý víkend potvrdil, že Pustevny jsou velmi oblíbeným výletním cílem. Ledové sochy přilákaly na horské sedlo tisíce návštěvníků z celé Moravy, kteří si mohli užít kromě ledové galerie i další atrakce. Pro velký zájem veřejnosti se pořadatelé rozhodli galerii ledových soch na Pustevnách prodloužit ještě o jeden týden. Lidé si tak mohou sochy prohlédnout i ve všedních dnech a o víkendu navíc pokračuje zábavný doprovodný program a jarmark.

„První víkend akce nás bohužel opravdu zklamalo počasí, které kvůli dešti, oblevě a silnému větru pokazilo všechny naše plány. A jsme velmi rádi, že se další víkend podobný scénář neopakoval a sochy mohli lidé obdivovat bez problémů v celé jejich kráse“ doplnil k průběhu druhé části akce Jakub Hanák z Radia Čas, který má celou akci na starost.
Od začátku byl záměr zpřístupnit sochy lidem co nejblíže, aby se s nimi mohli fotit v bezprostřední blízkosti. Původní plán rozmístit křehké skulptury na různých místech na Pustevnách ale změnilo na leden velmi nezvyklé počasí. Sochy na volném prostranství, které se o prvním víkendu podařilo vytvořit, do dalšího týdne vysoké teploty nevydržely, a zničily se. Proto se pořadatelé rozhodli další rozmary přírody neriskovat, a na další týden se nové ledové sochy přemístily do ledové galerie ve stanu, což se ukázalo jak výborné řešení. Ledové pohádkové bytosti tak mohli lidé zdarma obdivovat pěkně v pohodlí. Navíc sochy dostaly zcela nový, originální nádech díky barevnému nasvícení.
Sochaři poučení z prvního víkendu začali pracovat na ledových kvádrech už ve čtvrtek, aby i první návštěvníci, kteří do hor dorazí, mohli obdivovat hotové sochy. Do soboty tak vzniklo šest nových pohádkových postav. Matěj Bednařík ze Slušovic vytvořil rytíře a obří rybu, Jakub Vlček, který v práci pokračoval i o víkendu před zraky návštěvníků, vyrobil sochu draka, Bílou paní a v neděli Kašpárka. Do Beskyd taky zavítal sochař původem až z daleké Asie, Indonésan Ali Sunarto. Ten z beztvarého ledu zformoval Budulínka na lišce a ježibabu. Aliho mohli při práci obdivovat lidé v ledové galerii taky v sobotu. Tentokrát díla vznikala hned ze dvou druhů ledu, z čirého, který se vyrábí speciálním mražením filtrované vody, a z ledu mléčného.
Předpověď počasí konečně slibovala pravou zimu a na hory zamířily tisíce lidí. Lanovka přepravila rekordní počet cestujících a z Prostřední Bečvy musela být autobusová doprava posílena o další autobusy mimo běžné linkové. Kromě ledových soch si všichni, kteří na Pustevny dorazili, mohli užívat bohatý doprovodný program, který začínal už u spodní stanice lanovky v Trojanovicích u hotelu Ráztoka. Tady byl po celý víkend k vidění kamion Tatra Aleše Lopraise, nebo zde vznikla další socha, která znázorňovala boha Radegasta. Další zábava pokračovala nahoře přímo u ledové galerie. Zde po celý den bavil přítomné moderátor a pohodová muzika Radia Čas, v sobotu zpestřila den show ostré biče a v neděli si s dětmi pohrál klaun Filuta. Po celou dobu taky probíhaly hry a soutěže pro malé i velké. Sami návštěvníci mohli vyrábět svoje sochy ze sněhu – sněhuláky, a vznikala zajímavá díla, např. Mickey Mouse, Mimoň, princezna nebo pivní krygl. Děti i dospělí si taky mohli vyzkoušet bungee running nebo mohli zájemci využít nabídku speciální adrenalinovou vyjížďku na Radhošť vojenskými vozidly Hagglunds. V sobotu i neděli probíhal taky jarmark se spoustou dobrého jídla a pití z Valašska a okolí a se zajímavými lokálními řemeslnými výrobky.
Pro obrovský zájem veřejnosti se pořadatelé rozhodli galerii prodloužit a zpřístupnit ji i v tomto týdnu. Ve všedních dnech mohou lidé galerii navštívit od 9 do 15:30 a o víkendu 24. – 25. navíc proběhne opět doprovodný program s Radiem Čas se spoustou her a soutěží a k dispozici budou i vojenská vozidla Hagglunds. Lanovka nebude jezdit v půlhodinových intervalech, ale nepřetržitě, autobusová doprava bude opět posílena o autobusy navíc.