Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:

LEDOVÉ SOCHY VYROSTOU NA PUSTEVNÁCH DRUHÝ A TŘETÍ VÍKEND V LEDNU

Právě jste: Radio Čas  /  Tiskové zprávy  /  LEDOVÉ SOCHY VYROSTOU NA PUSTEVNÁCH DRUHÝ A TŘETÍ VÍKEND V LEDNU

19. prosince 2014| Tisková zpráva
Pokud už přemýšlíte nad lednovým programem, měli byste si určitě do kalendáře poznamenat 2 data. 10. – 11. a 17. – 18. ledna. Po oba tyto víkendy si můžete na horském sedle Pustevny užít sochy z ledu od profesionálních sochařů z nejrůznějších zemí světa. Ty budou k vidění pro všechny návštěvníky po dlouhých letech opět zcela zdarma. Chybět nebude ani doprovodný program.

„Počasí bývá v posledních letech hodně nevyzpytatelné, proto jsme zvolili galerii soch z ledu, kterou nepřízeň počasí nemůže tolik ohrozit. Zároveň se nemusíme spoléhat na to, jestli do ledna nasněží. Díla z ledu vzniknou pod rukama profesionálních sochařů, kteří své výtvory předvádějí nejen v České republice, ale i v zahraničí“, přiblížil, co vše na Pustevnách uvidíme, Jakub Hanák z Radia Čas, který má celou akci na starost.
Letos se spolupořadatelství výstavy ledových soch ujalo Radio Čas ve spolupráci s Pustevny s.r.o. Sochy budou po dlouhých letech rozmístěny po celých Pustevnách na otevřeném prostranství a krásně doplní okolí scenérii zimní přírody. Prohlédnout si je, a vyfotit se u nich, tak může úplně každý, kdo o těchto víkendech na hory zavítá. Sochy se budou vytvářet přímo na horách, návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost přihlížet, jak z neforemných kvádrů vznikají umělecká díla.
Ledové monumenty se budou vyrábět převážně o prvním víkendu akce, ale i ti, kteří dorazí 17. a 18. ledna, uvidí sochaře při práci. Sochy vytvoří umělci, kteří na Pustevny dorazí z nejrůznějších koutů světa. Jeden ze sochařů, kteří do Beskyd dorazí, bude až z daleké Indonésie. V Asii má mimochodem sochání z ledu i svůj původ. První zmínky o tvorbě ledových soch sahají až do roku 600 před n. l. do Číny. Později někdy kolem roku 1600, zase v Číně, místní rybář vyrobil ledové lucerny pro osvětlení v zimních měsících. Současné ledosochařství se už posunulo o míle daleko, a tak i na Pustevnách bude možné obdivovat, co vše jde z ledu krásného vytvořit. Většina soch se ponese v pohádkovém duchu a u všech se bude možné bez omezení fotit.
Tým ledosochařů zkompletuje společnost Ice Art, která sdružuje sochaře z různých zemí a je jako jediná společnost v České republice je členem organizace NICA (The National Ice Curving Association), jejíž standardy garantují nejvyšší kvalitu. Výtvory se budou sochat z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m. Jeden kus váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody. Poprvé tak budou na Pustevnách vidět sochy z úplně čirého křišťálového průhledného ledu.
Na Pustevny se určitě vyplatí dorazit, i bez lyží a sáněk, pokud v lednu ještě nenasněží. Chybět totiž nebude ani zábavný doprovodný program „Zimní pohádka s Radiem Čas“. Děti se tak můžou těšit na hry a soutěže, dárky a atmosféru dotvoří příjemná muzika. K dobré zábavě patří také dobré jídlo a pití. To nabídne jarmark, kde může každý ochutnat tradiční valašské speciality.