Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:
Radio Čas
Vysílání Radia Čas

AKTUÁLNÍ ZPRÁVY

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  AKTUÁLNÍ ZPRÁVY

🎤Prezident v Ostravě

Druhým dnem pokračuje návštěva prezidenta republiky Petra Pavla v Moravskoslezském kraji. Program zahájil na Dole Darkov na Karvinsku. Už včera navštívil mimo jiné Ostravu. Na půdě Ostravské univerzity se sešel se studenty a pedagogy. Prezident se dnes ještě setká taky se zástupci Iniciativy Dokořán a dalšími občansky aktivními lidmi z Karvinska. Iniciativa Dokořán vznikla v roce 2005 jako nezisková organizace a jejím cílem bylo zlepšit kulturní situaci v Karviné.

🎤Šetření plynem

Šetření plynem se protáhne. Státy Evropské unie se shodly na prodloužení dobrovolného patnáctiprocentního snížení jeho spotřeby do příštího března. Má přispět k dostatku zásob na příští zimu. Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla platí od loňského srpna do tohoto pátku.

🎤Špatný stav slovenských železnic

Slovenské koleje ničí české vlaky. Přesně takový vzkaz poslalo manažerům železnic východního souseda vedení Českých drah. Po vykolejení soupravy Pendolina v Žilině začátkem března došla národnímu dopravci trpělivost a poukazuje na špatný stav kolejí a výhybek, po kterých jezdí mezinárodní vlaky. Stav na slovenských železnicích označuje za tristní.

🎤Davis cup

Čeští tenisté se dnes dozvědí, proti kterým třem soupeřům nastoupí v září na finálovém turnaji Davisova poháru. Losování, které šestnáct týmů rozdělí do čtyř skupin, začne v Málaze ve čtyři hodiny odpoledne. Tým kapitána Jaroslava Navrátila v čele s Jiřím Lehečkou zvládl únorovou kvalifikaci v Portugalsku, kde zvítězil 3:1. Na finálový turnaj Davis Cupu se čeští tenisté dostali po dvou letech.