Nepřehlédněte Menu

AKTUÁLNÍ ZPRÁVY

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  AKTUÁLNÍ ZPRÁVY

🎤Osud datových schránek

Dnes se možná rozhodne o osudu datových schránek. Poslanci budou schvalovat zachování současné situace. Obyvatelé budou moct podle vládní předlohy získat schránku i nadále výhradně na svou žádost. Dosud platný zákon předpokládá od ledna automatické zakládání schránek občanům potom, co by se poprvé přihlásili třeba bankovní identitou nebo elektronickým občanským průkazem ke kterékoliv digitální službě státu.

🎤Nákupy v Polsku

Nakupování v Polsku nás ani příští rok neomrzí. Nulová daň z přidané hodnoty na základní potraviny, zavedená začátkem letošního roku, by měla podle tamní vlády platit ještě minimálně dalších sedm měsíců. Dál tak v Polsku mnohem levněji než u nás nakoupíme třeba maso, ryby, mléčné výrobky, olej, ovoce, zeleninu a produkty pro novorozence.

🎤Zdražování mění zvyklosti

Zdražování mění nákupní zvyklosti Čechů. Přibývá lidí, kteří využívají samoobsluh, kde se prodává výhradně zlevněné zboží, protože mu končí nebo skončila minimální doba trvanlivosti. Říká se jim zlevněnky. Potraviny a drogerie tam bývají ani ne za polovinu, a často jsou k mání i ty prémiové až luxusní. Tržby tak zlevněnkám na rozdíl od ostatních obchodů vzrostly až o pětinu.

🎤Vítkovice dotahují Pardubice

Hokejisté Vítkovic se mohou v extralize dotáhnout na vedoucí Pardubice. Stačí, když v dnešním 25. kole získají doma tři body proti Kometě Brno. Východočeši mají volno. Třetí Olomouc se utká s obhájcem titulu Třincem a bude usilovat o pátou domácí výhru s plným bodovým ziskem po sobě. Oceláři nebodovali ve třech z posledních čtyř utkání. V tabulce jsou aktuálně čtvrtí.