ŽEHNÁNÍ SVATOMARTINSKÉHO VÍNA V UHERSKÉM HRADIŠTI 11.11.2018

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  ŽEHNÁNÍ SVATOMARTINSKÉHO VÍNA V UHERSKÉM HRADIŠTI 11.11.2018

S Martinem na koni, se skleničkou vína v ruce. Ano, i tak můžete prožít neděli 11. 11. Pouze v tento den lze totiž na Masarykově náměstí v Uherském Hradiště potkat svatého Martina na bílém koni a zároveň poprvé ochutnat vína se známkou Svatomartinské. A to vše v rámci 12. ročníku Žehnání svatomartinského vína.

Na Masarykově náměstí bude od 10.45 hodin připraven kulturní program, ve kterém si připomeneme téměř 1700 let starou legendu o plášti, kdy Martin, osloven s prosbou o almužnu polooděným žebrákem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny a jednu žebrákovi hodil. Svým vystoupením nás příjemně naladí Národopisný soubor Gymnázium Uherské Hradiště, písně o víně zazpívá Mužský sbor Kudlovice, součástí programu bude také slavnostní obřad žehnání svatomartinského vína. Od 11.30 hodin mohou pak návštěvníci ve velkokapacitním stanu za doprovodu cimbálové Kunovjané degustovat svatomartinská vína ze 17 vinařství z vinařské oblasti Slovácko, připraveno bude přes 50 vzorků vín se známku svatomartinské. Nebudou chybět ani oblíbené husí speciality, připravena bude pečená martinská husa, polévka kaldoun, guláš z husích drůbků, plněná prsa s ořechovou nádivkou, husí pečená paštika nebo sádlo s husími játry.

A jaká vína můžeme letos očekávat? Všechna letošní vína odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané vykazovaly vysokou kvalitu. Byly příjemně ovocné, s tóny po broskvích, banánech, s decentní kyselinkou. Vína působí vyzráleji, s mnohdy medovým podtónem oproti minulým ročníkům. Růžová vína byla nádherně ovocná, s tóny po třešních a švestkách. Červená vína měla intenzivní barvu, jemnou tříslovinu a mladou svěžest. Na trh letos zamíří přes 2 200 000 láhví Svatomartinských vín, jejichž kvalita by měla být díky letošnímu teplému a slunečnému počasí velmi vysoká. Z přihlášených 450 vzorků bylo známkou Svatomartinské ohodnoceno 387 vín od 110 vinařů a vinařských firem, což je o 8 Svatomartinských vín víc než v loňském roce.

A naše Radio Čas na takové akci nesmí samozřejmě chybět. Připravili jsme pro děti hrací a tvořivý koutek, takže se za námi určitě zastavte…

Více o akci na stránkách města Uherské Hradiště.