ŽEHNÁNÍ SVATOMARTINSKÉHO VÍNA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 11.11.2017

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  ŽEHNÁNÍ SVATOMARTINSKÉHO VÍNA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 11.11.2017

Přijměte pozvání Radia Čas na slavnostní Žehnání  svatomartinského vína, které se uskuteční v sobotu 11. listopadu v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí.

Každoročně se na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti 11.11. v 11.11 hodin za znění zvonů žehnají mladá svatomartinská vína. Obřad představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu a vinařům za jejich práci.

Slavnostní obřad žehnání svatomartinského vína se koná v Uherském Hradišti pro širokou veřejnost od roku 2007. Obyvatelé i návštěvníci města čekají na chvíli, kdy se na náměstí objeví svatý Martin na bílém koni a předá víno knězi k symbolickému požehnání nové úrody. Možnost ochutnat vzorky svatomartinského i mladého vína pak mají všichni ve velkokapacitním stanu.

Ochutnat víno z nové úrody patří k oblíbeným rituálům jeho tvůrců i milovníků. Oficiálně se nejenom degustuje, ale i uvádí do prodeje jako „svatomartinské“ právě na svátek svatého Martina, patrona vinařů. Tuto značku můžete objevit na pultech mnohých evropských zemí s vinařskou tradicí. U nás byla zaregistrovaná v roku 1995 a užívat ji mohou – po splnění přísných kritérií určených Vinařským fondem a vyhodnocených koncem října degustační komisí ve Valticích – všichni registrovaní vinaři v republice.

Svatomartinská mohou být červená i bílá vína odrůd Müller Thurgau, Svatovavřinecké, Modrý portugal a Veltlínské červené rané. V roku 2010 k nim přibyl Muškát moravský, vyšlechtěný Ing. Václavem Křivánkem ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.

Těší se na Vás i promo tým Radia Čas… 🙂

Více o akci se dozvíte na stránkách města Uherské Hradiště.