Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:

ODPUDIVÍ NEBO KOUZELNÍ?

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  ODPUDIVÍ NEBO KOUZELNÍ?

OBLÍBENÁ AKCE ODPUDIVÍ NEBO KOUZELNÍ SE BLÍŽÍ! NA PRVNÍ VÍKEND V DUBNU CHYSTÁ OLOMOUCKÁ PEVNOST POZNÁNÍ PROGRAM PRO VŠECHNY, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ SEZNÁMIT S ÚŽASNÝM SVĚTEM PLAZŮ, OBOJŽIVELNÍKŮ A BEZOBRATLÝCH. NOVINKOU V PROGRAMU BUDOU AKTIVITY TÝKAJÍCÍ SE OCHRANY NETOPÝRŮ.

Uvidíte šváby, strašilky, brouky, kudlanky, suchozemské plže, štíry a plazy a obojživelníky. Chybět nebude ještěrka perlová nebo užovka stromová. Poznáte také činnost České společnosti pro ochranu netopýrů i handicapované netopýry, kteří neměli štěstí a narazili na lidská obydlí.

Přednášky (sobota i neděle)

  • Černá Hora 2022 aneb strastiplná cesta tam a zase zpátky (zoologové Pavel Javůrek a Miroslav Vaverka) – 14:00

Povídání o všech úskalích, která mohou nastat, když se s přáteli vydáte na jarní cestu za obojživelníky a plazy na Balkán.

  • Tulení s tuleni (bioložka Helena Petrová) – 16:00

Zajímá vás, jak vypadá každodenní život na záchranné stanici pro tuleně na Baltském pobřeží nebo jestli se dá potulit s tuleněm?

Na co se můžete těšit?

  • prezentace živých zvířat, od 10 do 17h
  • monitoring a ochrana netopýrů
  • ukázka tradičních metod sběru hmyzu a chov světlušek
  • první pomoc při kontaktu s nebezpečným zvířetem
  • tajemní tvorové z bestiářů
  • zvířata před termokamerou
  • vědecké dílny – Poklady ze světa hmyzu

Další aktivity v expozicích Pevnosti poznání

Expozice Do historie!

Stvoření z časů mýtů a legend, kdy antičtí bohové byli malicherní a krutí a stíhali lidstvo útrapami.  I taková stvoření musela být v minulosti popsána společně se skutečnými bytostmi a zaznamenána do knih. V expozici do historie se podíváme nejenom na konkrétní zvířata z bestiářů, ale také si zkusíme vlastní odpudivá nebo kouzelná stvoření vytvořit.

Expozice Živá voda

3 stanoviště: netopýři, bezobratlí, obojživelníci, plazi a savci, entomologie

Expozice Živá voda (před expozicí)

Aktivita, při které budete využívat termokamery a měřit teplotu různých druhů živočichů (rozdíl mezi teplotou plazů, savců a dalších přítomných tvorů).

Rozum v hrsti

První pomoc při kontaktu s nebezpečnými tvory v přírodě (na dovolené); zaměřeno na hady, štíry, pavouky, medúzy, bodavý hmyz.

Galerie Atom

Fotografie vodních bezobratlých, které vznikly prostřednictvím optického a elektronového mikroskopu.

Vědecké dílny – Poklady ze světa hmyzu

Ve vědeckých dílnách na vás čeká prohlídka hmyzího světa, tak trochu jinak. Představíme si vybrané zástupce hmyzu a hlavně úžasné produkty, které tito drobečkové vytvářejí. Z blízka se podíváme třeba na med nebo vlákna hedvábí. Pomocí zajímavých pokusů si zkusíme provést základní potravinářské analýzy nebo si vytvořit svá vlastní přírodní vlákna. V kreativní dílně si pro tento drobný hmyz můžete vytvořit útulné útočiště – hmyzí hotel. Jehož hlavní úlohou je poskytnout užitečnému hmyzu úkryt a místo k hnízdění.

Více informací