Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:

Mykologický víkend

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  Mykologický víkend

Houby malé, velké, neviditelné i jedovaté, nebo naopak výborné v kuchyni. Zveme vás do rozmanitého světa mykologie na akci houby v pevnosti. Koná se o víkendu 9. a 10. září a na své si přijde každý vášnivý houbař a milovník lesa.

MYKOLOGICKÁ PORADNA 

! pouze v sobotu – poradna s Petrem Pohankou, autorem webu www.houboviny.cz. Do poradny si můžete přinést vlastní vzorky.


TEMATICKÉ WORKSHOPY

V expozici Živá voda, ( cca 20 min),  v 10.20, 11.20, 13.20, 14.20, 15.20

pouze v sobotu– workshopy budou laděny do formy diskuze. Bude prostor na dotazy, sdělení vlastních zkušeností.

1. Houboví dvojníci – workshop zaměřený na rozdíly mezi nejčastěji zaměňovanými druhy hub, jak je spolehlivě rozlišit a jak je to s jedlostí atypických hub.
2. (Ne)spolehlivé aplikace, klíče a skupiny – zaměřeno na využití a důvěryhodnost nejpoužívanější aplikace Na houby a správnou práci s ni. Dále také na možnost využití různých online poraden či terénních klíčů.
3. Houby všude kolem nás – kde všude mohou houby růst, běžné i méně běžné lokality výskytu hub a s tím spojená specifika jednotlivých zástupců.
4. (Ne)obyčejné houby – zaměřeno na ohrožené, chráněné i roky nespatřené houby.
5. Určovací znaky hub – jak spolehlivě poznat a rozlišit nejčastěji sbírané druhy hub? A jak správně popsat druh, jehož určením si nejsem přesně jistý, aby mi mohl odborník pomoct s identifikací? Jak jsou na tom houby s vůní a chutí?

TAJEMSTVÍ V PETRIHO MISCE 

TVORBA VLASTNÍ KLÍČENKY S PLÍSNÍ 

Program ve vědeckých dílnách, který nabídne fascinující pohled do světa plísní a jejich rozmanitého využití ve farmaceutickém, chemickém a potravinářském průmyslu.

OMALOVÁNKY PRO DĚTI

HOUBY POD MIKROSKOPEM 

INSTALACE HUB V NADŽIVOTNÍ VELIKOSTI

galerie Atom, Pevnost poznání, 2. patro 

Datum vernisáže | 11. 9. 2023 od 17:00 hod, Galerie Atom

Instalace hub v nadživotní velikosti, vytvořená olomouckým autorem Dosy Doss. Deset různých druhů živých organismů, které lze v těchto měsících nalézt v českých lesích, si budeme moci prohlédnout nejen v prostorách galerie Atom, ale také před vchodem do Pevnosti poznání.

Pod jménem Dosy Doss vystupuje Mgr. Jiří Dosoudil. Ten se nejvíce věnuje malbě sprejem a akrylem. Působí převážně v oblasti street artu, kde vytváří velkoformátové nástěnné malby. Zabývá se však i dalšími výtvarnými disciplínami jako je grafika a prostorová tvorba, zajímá se také o intermediální projekty, ve kterých pracuje například s videem. V jeho malbě se objevují kresebné prvky, důraz klade na linii. Často kombinuje více výtvarných technik a neomezuje se na klasické formáty. Pracuje s různými materiály, obvykle náhodně nalezenými. Náhoda, hra, experiment, dynamika, struktura to jsou prvky, které obsahuje autorova tvorba. Nezajímá se o realitu inspiruje ho surrealismus, lidská psychika. Hlavním zdrojem je také příroda.

Více informací