Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:
Radio Čas
Vysílání Radia Čas

Manuál zodpovědného turisty

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  Manuál zodpovědného turisty

BORDEL SI ODVEZTE. I TO JE JEDEN Z POKYNŮ VTIPNÉHO MANUÁLU PRO VÝLETNÍKY

Letošní zimní sezóna ukázala, že ne všichni výletníci vědí, jak se mají v přírodě chovat. Kvůli pandemii a s ní souvisejícím restrikcím se do přírody vypravilo více lidí, s blížícím se letním obdobím jich tam bude ještě více. Kampaň „Zodpovědný turista“ připomíná, jak se na výletech chovat.

„Každý samozřejmě ví nebo alespoň tuší, že pobyt v přírodě má určitá pravidla. I malé dítě Vám vyjmenuje, že se odpadky nevyhazují jen tak kdekoliv, že se v lese nemá rozdělávat oheň a dělat zbytečný hluk, nebo že pro stanování jsou určené kempy. Bohužel, není málo lidí, kteří tato jasná pravidla nerespektují. A tak jsme si řekli, že je na místě si některé zásadní věci připomenout, ideálně vtipnou a hravou formou, a tak vznikl Manuál zodpovědného turisty,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška s tím, že manuál vznikl ve spolupráci kraje s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a s Lesy ČR.

Několikastránkový manuál osloví všechny věkové kategorie. Jednoduchá a vtipná grafika doplněná o krajový dialekt má turisty přimět uvědomit si, jak se na výletech chovají. „Hledáme nejrůznější způsoby, jak do povědomí lidí dostat odpovědný přístup k přírodě. Hravé kresbičky a hesla i vtipné video popisují největší prohřešky výletníků. Možná se i ti největší hříšníci chytnou za nos a ten obal od oplatky místo do borůvčí hodí do batohu. Snad lidé přestanou ničit místa, která mají rádi, a do kterých se chtějí v budoucnu vracet,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.