JÍZDA KRÁLŮ VLČNOV 25. – 27. KVĚTNA 2018

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  JÍZDA KRÁLŮ VLČNOV 25. – 27. KVĚTNA 2018

Přijměte pozvání Radia Čas na Jízdu králů do Vlčnova, která se letos uskuteční 25. až 27. května.

Pestré barvy krojů a koňských ozdob, zpěv, hudba, lokální dobroty i skvělé víno. To vše uprostřed kvetoucího jara – Jízda králů ve Vlčnově je velkolepou přehlídkou ryzí tradice moravského Slovácka. Přijeďte to zažít na vlastní oči, uši i chuťové buňky!

Staletá tradice
Jízda králů je neodmyslitelnou součástí lidové kultury od nepaměti. Ta ve Vlčnově je ale výjimečná, nejpopulárnější, a má za sebou přes několik set let tradice. Slavnost každoročně přiláká tisíce návštěvníků a mnoho z nich se vrací pravidelně. Jedinečná je také tím, že chlapci na koni jedou v královské družině pouze jednou za život.

Jízda králů ve Vlčnově je od roku 2011 zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva.

Chlapci Vlčnovjané, majú koně vrané
Co vlastně celá ta paráda znamená? Tradice je spojená s iniciací. V průvodu jedou mladí osmnáctiletí muži, kteří by v minulosti měli nastoupit na vojnu – tzv. legrúti. Musí obstát v jízdě na koni a všem ukázat, že už nejsou malí kluci. Od přihlížejících vybírají legrúti dary pro samotného krále, což je mladý chlapec z místní rodiny.

Vše je doprovázeno lidovou hudbou, zpěvem, tanečními zábavami a samozřejmě výborným jídlem a vínem. Dobrá domácí slivovička taky nechybí, to dá rozum.

Předání vlády králů
Sobotní večer před jízdou králů, to je obřad, který v sobě nese mystiku spojení minulosti s přítomností. Představuje se družina jezdců i děvčata, která v daném roce také dosáhnou dospělosti. Během programu se veřejnosti i nový král, jemuž král loňský symbolicky předá vládu nad písničkami, tanci a kroji.

Vitajte ve Vlčnově
Odpolední sobotní pořad všech domácích souborů, sborů a muzik – včetně dětských – v amfiteátru V Jamě. Pestrá pozvánka na celé dvoudenní vlčnovské dění.

Nedělní dopoledne
Za krále je každoročně vybrán mladý chlapec z vesnice. Uvidíte jej v dívčím kroji s růží v ústech, na znamení jeho mlčenlivosti.

Jízda králů
Hlavní program slavností je jízda králů. Je to průvod, který tvoří skupina jezdců, v jejímž středu jede na bělouši král oblečený v dívčím kroji a s růží v ústech na znamení mlčenlivosti. Vedle něj jedou dva pobočníci, kteří tasenými šavlemi krále chrání. Jezdci vykřikují vtipné veršovánky (vyvolávky) na oslavu svého krále, i jako žádost o jeho obdarování.

Více o akci se dozvíte na stránkách Jízda králů Vlčnov.