Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:
Radio Čas
Vysílání Radia Čas

Jaromír Nohavica si pro Valašský špalíček připravuje sólový set a Iva Bittová přiveze Čikori

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  Jaromír Nohavica si pro Valašský špalíček připravuje sólový set a Iva Bittová přiveze Čikori

Folk blues beatový festival Valašský špalíček 2024 se již tradičně uskuteční v prostorách zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí, a to v předposledním týdnu června. Mezi hlavními taháky 42. ročníku nechybí projekty jako P.P.U Egon Bondy Tour, The Bluesmen nebo The Best of Gala Blues Top. Mezi hudebníky, kteří vystoupí, patří jména jako Iva Bittová, Vladimír Merta, Martin Kratochvíl, Emil Viklický a také Jaromír Nohavica, který si pro tento festival připravuje sólový program.

Valašský špalíček začne ve středu 19. června a potrvá až do sobotní noci 22. června. Během těchto čtyř dnů se na šesti různých scénách uskuteční celkem třicet hudebních vystoupení, která představí mezinárodní umělce z Česka, Švédska, Polska, Velké Británie, Jihoafrické republiky, Chorvatska, Slovenska, Švýcarska a Itálie. Valašský špalíček se řadí mezi festivaly, které se zaměřují na tradiční hudební formace a zároveň představují nové talenty. Festival je kromě zajetých jmen o poznávání a rozšiřování si hudebních obzorů. Není divu, že Valašský špalíček přivezl do Česka kapely i jedince, kteří se pak na hudebních prknech dostali na ty nejvyšší laťky.

Valašský špalíček se ve své programové skladbě zaměřuje na různá hudební jubilea. Úctyhodným jubileem je rozhodně 60 let, které na scéně působí kapela Jazz Q Martina Kratochvíla, 50 let nejzásadnějšího alba českého undergroundu Plastic People of the Universe Egon Bondy´s Happy Hearts Club Banned, jež připomíná formace P.P.U složená z muzikantů Josefa Janíčka, Vladimíra Dědka, Tomáše Schilly, Ivana Bierhanzla a Jana Brabce i 65 let divadla Semafor, jež připomene Emil Viklický Trio.

Významné jubileum, 25 let, slaví také polský čtvrtletník Twój Blues. Ten několik ročníků přiváží do Valmezu to nejlepší z tamní bluesové scény. A tyhle narozeniny je třeba náležitě oslavit. A jak jinak než speciálním koncertem, na němž se sejdou polské hvězdy Magda Magic Piskorczyk, Adam Kulisz, Michał Kielak, Bartek Szopiński a rytmická sekce kapely Boogie Boys. Oslavy doprovodí další koncerty kapel Coffee Experiment, Lucky Troubles, Amiya, Silesian Hammond Group a Boogie Boys, jejichž poslední vystoupení na Valašském špalíčku dřímá v hlavách snad všem, co jej na I. nádvoří před několika lety viděli. Působení magazínu bude reflektovat také připravovaná výstava.

Čtyři dny nabité, bez pochyby kvalitní hudbou, dále lákají na Jakuba Nohu, Krásné nové stroje, Jana Hrubého, Story s Milanem Kňažkem, The Primitives Group, Riccarda Staraje & The Midnight Bluesband, Geralda Clarka se speciální dechovou sekcí a mnoho dalšího. Návštěvníci mají každoročně v rámci festivalu také možnost shlédnout výstavy v galeriích v areálu zámku Žerotínů.

Vstupenky jsou k sehnání na stránkách festivalu www.valasskyspalicek.cz. V současné vlně jsou v prodeji čtyřdenní lístky na celý festival. Jednodenní vstupenky budou uvolněny začátkem června, a to pouze v případě, že nedojde k vyprodání čtyřdenních permanentek.