Nepřehlédněte Menu
 Online Podcasty
Právě dohrálo:
Radio Čas
Vysílání Radia Čas

DNY NATO S RADIEM ČAS

Právě jste: Radio Čas  /  Na Moravě žijeme s Vámi  /  DNY NATO S RADIEM ČAS

Letošní Dny NATO v Ostravě / NATO Days in Ostrava se uskuteční 18. – 19. září na letišti Leoše Janáčka Ostrava. Největším lákadlem bude představení letounu 5. generace F-35A Lightning II a bezpilotního letounu MQ-9 Reaper, který bude k vidění vůbec poprvé na veřejné akci. Bude toho ale mnohem více! Americké letectvo po pěti letech představí konvertoplán V-22 Osprey. Na mošnovské letiště se rovněž vrátí dopravní letoun KC-135 Stratotanker nebo americké armádní vrtulníky AH-64D Apache, UH-60 Black Hawk.

Svou výzbroj představí samozřejmě také Armáda ČR. Svou domácí veřejnou premiéru bude mít při slavnostním průletu po oba
dny akce tankovací letoun A-330 MRTT. Armáda ČR představí také novou techniku, kterou v minulosti pořídila nebo se chystá k jejímu začlenění do výzbroje. K vidění tak budou nová vozidla Toyota Hilux nebo radiolokátor VERA NG. A jako překvapení se možná představí také nový letoun CASA C-295MW.

Speciálním partnerským státem 21. ročníku Dnů NATO je Švédsko, které se na akci předvede v mimořádném rozsahu. Návštěvníci
se mohou těšit na dynamické ukázky strojů z produkce firmy Saab v podání letounů JAS-39 Gripen švédského letectva a strojů Tunnan, Draken a Viggen švédské historické letky, která se do Ostravy vrací po třech letech. Pozemní síly pak budou zastoupeny samohybným minometem GRKPBV90 Mjölner a systémem protivzdušné obrany EldE98. Speciální účast si pro tento rok připravilo také Spojené království, které premiérově představí legendární letoun druhé světové války – Douglas C-47 Dakota, a to rovnou při dynamické ukázce.

Celkem je připraveno 37 ukázek a 75 kusů letecké techniky a desítky pozemních vozidel z 18 států světa.

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil bude na základě jednání s Ministerstvem
zdravotnictví moci navštívit až 40 000 osob za den. Vstup na akci je bezplatný, ale je důležité si pořídit vstupenku, která slouží k regulaci počtu zákazníků v areálu. Více informací o distribuci vstupenek
Udělejte si čas, protože tenhle ročník, bude stát opravdu za to a Radio Čas u něj samozřejmě nebude chybět!

PARTNEŘI ZÓNY RADIA ČAS